HAW Office Hours

for the week starting 22 Jan:
Mon: 10am-noon, 2pm-5pm
Tue:  10am - 3pm
Wed: 10am-noon, 3pm-5pm
Thur: 10am - noon
Fri: Australia Day 


Phone: 02 6041 3417
Mobile 0417 688 852 (if urgent)
Or contact the relevant board member.  Detais here







 

HertzLogo.jpg

Entries for September 2013

 

Come along for some fun, learning and developing the skills of hockey.


Ken Parkin has many years of experience in Junior development hockey.

The sessions will be assisted by current State and representative junior players.

There will be goal keeping sessions run by Scott Foley (Spitfires Goalie) and Ben Hooppell (Current U18 and U21 Goalie)

The first 3 sessions will be run in conjunction with our U12 boys North East Knights representative team that some of you may be selected to play a practice match against in their lead up to the Zone Challenge.

Places are limited to 50 players male or female of ages up to 14yrs and 10 goal keepers

open to all abilities and groups will be broken up according to skill levels

Cost – coaching is free

Please bring mouthguard, shin guards, water bottle and hockey stick


Where - Albury hockey ground – Alexandra park

When - Thursday nights  6.00pm – 8.00pm

CommencingThursday 31/10/13 6.00-8.00pm (Match 6.00-7.00pm, Training 7.00-8.00pm)

Continuing

 Thursday 14/11/13 6.00-8.00pm (Match 6.00-7.00pm, Training 7.00-8.00pm)

 Thursday 21/11/13 6.00-8.00pm (Match 6.00-7.00pm, Training 7.00-8.00pm)

 Thursday 28/11/13 6.00-8.00pm Training

 Thursday 5/12/13 6.00-8.00pm Training

 Thursday 12/12/13 6.00-8.00pm Training

 

To express your interest and secure your place please email by 17/10/13:

Sharyn Norie -  sharyn.norie@me.com

Fill in the ENTRY FORM and email it back to the office.

 

Entries close October 25th 2013

U12 boys Zone Challenge training

Sunday 22/9/13 9.00am-1.00pm (Training by Vic Women, then Ken, then team meeting)

 

Wednesday 25/9/13 9.00am-3.00pm (All day training - BRING YOUR OWN LUNCH, Drinks and snacks)

 

Can boys please bring a dark and light shirt to training

Enquiries to contact manager Sharyn Norie on 0419 145 075 or sharyn.norie@me.com

UNDER 12 GIRLS - SUNDAY 15th SEPTEMBER 2013 - 10am

 

UNDER 14 BOYS - MONDAY 16th SEPTEMBER 2013 - 5:30pm

 

these days are the final selection opportunities for the Under 12 girls and Under 14 Boys zone challenge teams.

 

 

*TRIALS for the under 16 girls will be on Monday the 23rd Sept at 5.30pm to 7.00pm at Albury for Zone Challenge. Those who nominated plus anyone else wishing to trial to attend. Any questions to contact Karen Nelson on 0438330507

 

*TRAINING for under 14 girls will be on Monday the 23rd September at 5.30pm to 7.00pm at Albury for Zone challange. We need the full team to attend. Any questions to contact Karen Nelson on 0438330507

CONGRATULATIONS to ANDREW MONTE on being named the Men's Premier League Best and Fairest (fin McNab Award) at the 2013 Hockey Victoria Awards. 

 

CONGRATULATIONS to NAN LATTA on being named State League 1 women's Best and Fairest Runner up at the 2013 Hockey Victoria awards.

Check out the other winners and photographs here.

 

CONGRATULATIONS ON THOSE ALREADY SELECTED FOR TEAMS! 

 

CLICK HERE FOR TEAM LISTS.

 

THERE ARE STILL SOME SPOTS AVAILABLE IN SOME AGE GROUPS. PLEASE CONTACT YOUR AGE GROUP MANAGER OR DONNA SUTHERLAND FOR ADDITIONAL TRIAL DETAILS.

UNDER 12 GIRLS FINAL SELECTION FOR THE ZONE WILL TAKE PLACE 


SUNDAY 18 SEPTEMBER 2013

 AT 

10am at AHC

 

TO BE ELIGIBLE YOU MUST BE BORN IN EITHER 2001 OR 2002

 

UNDER 16 GIRLS

NORTHS v WODONGA

NORTHS 4 (Mann.J, Plas.J, Purtell.B 2) def WODONGA 2 (Ellis.N, Humphrey.M)

 

UNDER 16 BOYS

WODONGA v WOMBATS

WODONGA 3 (Cullen.F 3) def WOMBATS 1 (Dylan Maclennan)

 

UNDER 14 GIRLS

UNITED v NORTHS

UNITED 6 (Rosewarne.B 3, Vogel.M 2, Roach.T) def NORTHS 1 (Gregory.G)

 

UNDER 14 BOYS

WOMBATS v MAGPIES

WOMBATS 3 (Nixon.A, Smart.O, Lowe.B) def MAGPIES 1 (Hampton.E)

 

UNDER 12 GIRLS

UNITED v MAGPIES

MAGPIES 2 (Frost.C, Morrision.N) def UNITED 0

 

UNDER 12 BOYS

WOMBATS v UNITED

WOMBATS 2 (Smart.O) def UNITED 1 (Gofton.R)

 

DIVISION 3 WOMEN

WOMBATS GREEN v MAGPIES

MAGPIES 1 (Smithwick.K) def WOMBATS 0


DIVISION 3 MEN

WOMBATS GREEN v UNITED

UNITED 4 (Douglas.M, Molner.B, Shanks.R 2) def WOMBATS GREEN 3 (McMillan.A, Smart.M 2)

 

DIVISION 2 WOMEN

WOMBATS v MAGPIES

WOMBATS 3 (Hooppell.E, Leary.K, Lowe.A) def MAGPIES 2 (Day.M, Wright.A)

 

DIVISION 2 MEN

UNITED v WODONGA

4-2 in Penalty shoot out following 2x10min periods of extra time.

 

DIVISION 1 WOMEN

FALCONS v NORTHS

FALCONS 4 (Rodgers.A 3, Fellowes.C) def NORTHS (Beath.E, Latta.N, Leggatt.J)

 

DIVISION 1 MEN

UNITED v WOMBATS

WOMBATS (3 (Van Holten. J, Barber.P) def UNITED (McIntosh.S)

Congratulations to the following Junior Best and Fairest Winners - 

 

Under 12 Boys

Oscar

Smart

Wom

35

Under 12 Girls

Laura

Fellows

Fal

21

Under 14 Boys

Lincoln

Morrison

Mag

14

Under 14 Girls

Imogen

Albon

Wod

28

Under 16 Boys

Dylan

MacLennan

Wom

17

Under 16 Girls

Jessie

Nixon

Wom

21

The full point score tally can be found here

Page 1 of 2First   Previous   [1]  2  Next   Last